Dziś, w środę, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ogłosił alerty pogodowe pierwszego stopnia, zwiastując dynamiczne i miejscami gwałtowne zmiany atmosferyczne. Choć południowo-wschodnia Polska będzie dziś cieszyć się słoneczną pogodą, północne i północno-wschodnie regiony kraju muszą przygotować się na powrót burz, intensywnych opadów, silnego wiatru, a nawet lokalnych gradobić. Redakcja Bazowo śledzi najnowsze doniesienia, by dostarczyć mieszkańcom najważniejsze informacje o nadchodzących nawałnicach.
Żółte Alerty IMGW: Gdzie Uważać?
Synoptycy IMGW wydali żółte alerty dla czterech województw. Ostrzeżenia te obowiązują mieszkańców regionów: podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego. To właśnie tam zjawiska burzowe mogą być najbardziej dotkliwe, przynosząc lokalne ulewy, wyładowania atmosferyczne i wspomniane gradobicie.
Szczególną uwagę powinni zachować mieszkańcy następujących powiatów, gdzie warunki pogodowe mogą być szczególnie niebezpieczne:
-
Świnoujście
-
kamieński, gryficki, kołobrzeski, koszaliński, sławieński, szczecinecki, białogardzki, łobeski, świdwiński, drawski, goleniowski, policki (województwo zachodniopomorskie)
-
słupski, lęborski, wejherowski, pucki, kartuski, gdański, tczewski (województwo pomorskie)
-
elbląski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński (województwo warmińsko-mazurskie)
-
suwalski, sejneński, augustowski (województwo podlaskie)
Prognozy dla Burzowych Regionów i Spokojnego Południa
Według prognoz IMGW, w rejonach objętych alertami, suma opadów deszczu podczas burz może wynieść nawet 25 mm w ciągu godziny. Dodatkowo, możliwe są porywy wiatru dochodzące do 65 km/h. Warto zaznaczyć, że w rejonach podgórskich – szczególnie w Sudetach – wiatr może być jeszcze silniejszy, osiągając prędkość do 85 km/h, natomiast w Tatrach do 60 km/h.
Kontrastem do dynamicznej pogody na północy będzie aura panująca na południowym wschodzie kraju. Tam mieszkańcy mogą spodziewać się słonecznego nieba i całkowitego braku opadów. Termometry w okolicach Rzeszowa, Krakowa i Katowic pokażą nawet 28 st. C. W centrum Polski słupki rtęci zatrzymają się na przyjemnych 24 st. C, podczas gdy na północy i północnym zachodzie wartości będą nieco niższe – od 20 do 23 st. C. Najchłodniej będzie w rejonie Zatoki Gdańskiej, gdzie temperatura wyniesie około 19 st. C.
Wiatr w większości kraju będzie słaby i umiarkowany, głównie z kierunków zachodnich i południowo-zachodnich. Należy jednak pamiętać, że na północy, szczególnie w trakcie burz, może on okresowo przybierać na sile.
Mieszkańcy objętych alertami regionów powinni zachować szczególną ostrożność, zabezpieczyć luźne przedmioty na balkonach i w ogrodach oraz śledzić bieżące komunikaty pogodowe. Czy jesteście gotowi na nagłe załamanie pogody?