SZOKUJĄCE NAGRANIE z Gelnicy! Dach bloku LATA W POWIETRZU! Ogłoszono STAN KRYZYSOWY! Czy to zapowiedź KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ w Europie?!

Damian Wąsik - Bazowo.com

Damian Wąsik

SZOKUJĄCE NAGRANIE z Gelnicy! Dach bloku LATA W POWIETRZU! Ogłoszono STAN KRYZYSOWY! Czy to zapowiedź KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ w Europie?!

Gelnica, Słowacja. Gwałtowna zmiana pogody, charakteryzująca się porywistym wiatrem i ulewnymi deszczami, daje się we znaki nie tylko Polakom, ale również naszym sąsiadom. Na Słowacji, w miejscowości Gelnica, położonej niedaleko Koszyc, silne podmuchy wiatru zerwały dach z jednego z bloków mieszkalnych. W mieście ogłoszono stan kryzysowy, choć na szczęście, jak dotąd, nie ma informacji o poszkodowanych.


Dramat w Gelnicy: Wiatr kontra Budynki

Sceny, które rozegrały się w Gelnicy, były dramatyczne. Porywisty wiatr, towarzyszący burzom przechodzącym nad Europą, okazał się na tyle silny, że dosłownie zerwał konstrukcję dachu z jednego z budynków mieszkalnych. Lokalizacja zdarzenia, niedaleko Koszyc, sugeruje, że region został dotknięty przez szczególnie intensywne zjawiska atmosferyczne. Władze Gelnicy natychmiastowo zareagowały, ogłaszając stan kryzysowy, co ma na celu koordynację działań ratunkowych i pomoc mieszkańcom.


Skutki Nawałnic na Węgrzech: Zalane Lotnisko w Budapeszcie

Skutki gwałtownych nawałnic odczuli również Węgrzy. Największe międzynarodowe lotnisko w kraju, port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie, zostało poważnie uszkodzone przez przechodzącą przez kraj burzę. Jak poinformował w poniedziałek portal Index, cytując komunikat zarządu lotniska, zdarzenie to zmusiło władze portu do kilkugodzinnego wstrzymania wszystkich połączeń lotniczych.

Hala odlotów terminalu 2A została częściowo zalana, co wymusiło ewakuację budynku. Na szczęście, podobnie jak w Gelnicy, nie zgłoszono żadnych obrażeń wśród pasażerów czy personelu. Pracownik lotniska w rozmowie z portalem Index wyjaśnił, że burza uszkodziła system alarmu przeciwpożarowego, co spowodowało automatyczne otwarcie niektórych okien awaryjnych na dachu, a w konsekwencji – zalanie terminalu przez deszcz. Lotnisko było nieczynne przez kilka godzin, co spowodowało znaczne opóźnienia i utrudnienia w podróżach lotniczych.

Gwałtowne zmiany pogodowe w Europie Północnej, takie jak te obserwowane na Słowacji i Węgrzech, podkreślają rosnące ryzyko ekstremalnych zjawisk atmosferycznych i potrzebę odpowiedniego przygotowania na nie.


Co Twoim zdaniem państwa Europy powinny zrobić, aby lepiej przygotować swoją infrastrukturę i systemy zarządzania kryzysowego na coraz częstsze i gwałtowniejsze zjawiska pogodowe?

Damian Wąsik - Bazowo.com

Damian Wąsik

Redaktor Bazowo.com

Reklama

Udostępnij artykuł

Udostępnij ten artykuł znajomym, aby mogli go przeczytać.