Nowy papież na balkonie bazyliki św. Piotra
8 maja Robert Prevost po raz pierwszy jako papież Leon XIV pojawił się przed tłumem zgromadzonym na Placu św. Piotra. Radość wiernych była ogromna – wiwaty, oklaski i okrzyki „Viva il Papa!” rozbrzmiewały w całym Watykanie. Nowy papież w swoim pierwszym przemówieniu mówił o jedności, pokoju i towarzyszeniu cierpiącym. Jednak to nie tylko słowa z balkonu, ale także jego wcześniejsze wypowiedzi i działania wskazują, w jakim duchu może przebiegać jego pontyfikat.
Konserwatywna droga Leona XIV
W przeciwieństwie do swojego poprzednika, papieża Franciszka, Leon XIV jawi się jako wyraźny zwolennik konserwatywnych wartości. Już wcześniej dawał wyraz zdecydowanemu sprzeciwowi wobec aborcji, eutanazji oraz ideologii gender. W swoich wystąpieniach bronił tradycyjnego modelu rodziny i podkreślał potrzebę ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Stanowczy przeciwnik aborcji i eutanazji
Nowy papież jest od lat znanym orędownikiem ruchu pro-life. Jeszcze jako biskup w Peru uczestniczył w Marszach dla Życia i aktywnie udzielał się w mediach społecznościowych, nawołując do ochrony życia nienarodzonych. W podobnym tonie wypowiadał się na temat eutanazji – przestrzegał przed legalizacją wspomaganych samobójstw i ich wpływem na relacje lekarz–pacjent. Jego zdaniem tego typu praktyki zagrażają najbardziej bezbronnym i są nie do pogodzenia z chrześcijańskim przesłaniem miłosierdzia.
Krytyka ideologii gender i związków jednopłciowych
Leon XIV w przeszłości jasno wypowiadał się przeciwko propagowaniu ideologii gender i akceptacji związków jednopłciowych. Jeszcze jako biskup wyrażał zaniepokojenie działaniami rządów zmierzającymi do wprowadzenia nauczania o różnych tożsamościach płciowych w szkołach. W jego ocenie są to praktyki sprzeczne z nauką Kościoła i „wprowadzające w błąd”.
Sprzeciw wobec kary śmierci – tu bez zmian
Pomimo konserwatywnych poglądów w kwestiach moralnych, Leon XIV nie odbiega od linii swojego poprzednika w sprawie kary śmierci. Już w 2015 roku pisał o konieczności całkowitego zniesienia tego rodzaju wymierzania sprawiedliwości. Uważa, że jest ona sprzeczna z zasadami godności osoby ludzkiej.
Klimat i ekologia – kontynuacja misji Franciszka
W przeciwieństwie do części jego innych poglądów, w kwestii zmian klimatycznych Leon XIV najprawdopodobniej będzie kontynuował ekologiczne przesłanie Franciszka. Podkreślał już wcześniej konieczność odejścia od słów do konkretnych działań. Watykan pod jego nadzorem ma kontynuować zieloną transformację, m.in. poprzez wykorzystywanie energii słonecznej i pojazdów elektrycznych.
Umiarkowany w kwestii migracji
W temacie migracji Leon XIV był dotąd ostrożny, choć zdarzało mu się publicznie krytykować antyimigracyjne polityki, zwłaszcza te prowadzone przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Papież potępił plany masowych deportacji i wezwał do bardziej ludzkiego podejścia w traktowaniu uchodźców.
Nowy pontyfikat – co dalej?
Papież Leon XIV z pewnością będzie postacią, która wzbudzi wiele emocji. Choć nawołuje do budowania mostów i jedności, jego poglądy w kwestiach moralnych i społecznych są wyraźnie konserwatywne. Przed nami czas, który pokaże, czy uda mu się pogodzić różnorodność współczesnego Kościoła z wiernością jego tradycyjnym wartościom.