Dożywocie dla Polki za tragiczny wyścig uliczny w Niemczech. Federalny Trybunał Sprawiedliwości podtrzymał wyrok

Jakub Kamiński - Bazowo.com

Jakub Kamiński

Dożywocie dla Polki za tragiczny wyścig uliczny w Niemczech. Federalny Trybunał Sprawiedliwości podtrzymał wyrok

Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości utrzymał w mocy wyrok dożywotniego pozbawienia wolności dla 42-letniej obywatelki Polski, która w 2022 roku brała udział w nielegalnym wyścigu samochodowym, zakończonym tragicznym wypadkiem. W wyniku zdarzenia śmierć poniosło dwoje dzieci.

Tragiczne skutki nielegalnego wyścigu

Do dramatycznego wypadku doszło w lutym 2022 roku w Barsinghausen, niedaleko Hanoweru. Według ustaleń sądu, kobieta i jej współuczestnik – obywatel Niemiec i Włoch – ścigali się z prędkością sięgającą 180 km/h, mimo obowiązującego w tym miejscu ograniczenia do 70 km/h.

Na jednym z zakrętów Polka straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w nadjeżdżające samochody. W wyniku kolizji jedno z aut zostało wyrzucone z drogi na pobliskie pole. Na tylnym siedzeniu tego pojazdu znajdowało się dwóch chłopców w wieku 2 i 6 lat – obaj zginęli na miejscu, mimo zapiętych pasów bezpieczeństwa. Kilka innych osób zostało rannych.

Surowy wyrok i apelacja

W lipcu 2024 roku Sąd Okręgowy w Hanowerze skazał kobietę na dożywotnie więzienie. Jej współoskarżony otrzymał karę czterech lat pozbawienia wolności. Oskarżeni zostali uznani za winnych dwóch zarzutów morderstwa, usiłowania morderstwa, ciężkiego uszkodzenia ciała, nielegalnego wyścigu samochodowego ze skutkiem śmiertelnym oraz umyślnego spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym.

Obrońcy złożyli apelację, jednak Federalny Trybunał Sprawiedliwości – najwyższa instancja sądownictwa karnego w Niemczech – odrzucił ją, stwierdzając brak błędów proceduralnych lub prawnych podczas postępowania. Orzeczenie zapadło 26 marca, o czym poinformował portal dziennika Welt.

Historia sprawy: od łagodnego wyroku do powtórzenia procesu

To nie był pierwszy proces w tej sprawie. W kwietniu 2023 roku zapadł pierwotny wyrok, w którym Polkę skazano na sześć lat więzienia, a jej współuczestnika – na cztery lata. Sąd uznał ich wtedy jedynie za winnych udziału w nielegalnym wyścigu skutkującym śmiercią. Ten wyrok został jednak w dużej mierze uchylony przez Federalny Trybunał Sprawiedliwości z powodu uchybień proceduralnych, co doprowadziło do ponowienia procesu.

Nowy wyrok, znacznie surowszy, został tym razem utrzymany w mocy, kończąc głośną sprawę, która poruszyła opinię publiczną zarówno w Niemczech, jak i w Polsce.

Jakub Kamiński - Bazowo.com

Jakub Kamiński

Redaktor Bazowo.com

Udostępnij artykuł

Udostępnij ten artykuł znajomym, aby mogli go przeczytać.